Czy Ty też mówisz z błędami?

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest mówić z błędami? Na kulturę naszych wypowiedzi składają się bowiem dwa czynniki takie jak poprawność oraz sprawność językowa. Nie ma takiej opcji, aby posługując się danym językiem nie popełniać błędów. Jest to proces niestety nieunikniony, gdyż każdy popełnia błędy językowe nie zależnie od tego czy jest się dzieckiem, czy osobą dorosłą.

Nauka, nauka i nauka

Polski to jeden z najtrudniejszych języków na świecie, dlatego też dla Polaka j. niemiecki nie powinien sprawiać problemu. Choć jak się można potem przekonać lenistwo nawet talent potrafi zabić 😉 Nawet najlepszy kurs języka niemieckiego nie jest nas w stanie przed nimi uchronić, mowa tutaj o pomyłkach, jedynie zminimalizuje je jeśli będziemy należeć do grupy „leń”. Należy jednak starać się popełniać je w jak najmniejszym stopniu, gdyż to w jaki sposób układamy zdania jest niezwykle ważne. Zdarza się bowiem tak, że jeden wyraz ma kilka znaczeń i nieumiejętne użycie go w zdaniu może spowodować, że obrazimy osobę, z którą w danym momencie będziemy chcieli porozmawiać w tym języku. Co to właściwie znaczy, że jakieś powiedzenie lub jakaś forma wyrazowa są poprawne, natomiast inny sposób sformułowania myśli uznawany jest za niepoprawny? Co bowiem decyduje o takim wyroku i czy należy się z nim liczyć? Na wszystko to, co przewiduje dany system językowy jest w obecnej chwili wyzyskiwane przez mówiących tym językiem. Mówiąc, kierujemy się nie tylko wymaganiami jakie stawia przed nami system językowy, ale również wymaganiami normy językowej. Norma językowa to nic innego jak wszystkie środki językowe, które są zaaprobowane społecznie, które występują w użyciu w danym momencie oraz w danym społeczeństwie. Zasięg działania normy językowej bywa często określany przepisami oraz regułami poprawnościowymi. Posiadają one zwykle formę nakazów, jak również zakazów, które są przekazywane w wydawnictwach poprawnościowych. Dlatego aby robić jak najmniej błędów, należy przede wszystkim sumiennie uczęszczać na lekcje języka niemieckiego oraz po ukończeniu nauki w szkole udać się na najbliższy kurs języka niemieckiego, który pozwoli nam zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami, aby potem móc ich unikać w jak największym stopniu.

The following two tabs change content below.

Pio3rek

Hej! Jestem pasjonatem języka niemieckiego. Mimo iż nie ukończyłem studiów związanych z germanistyką - niemieckiego uczę się od ponad 10 lat! W wolnym czasie lubię pływać i uprawiać sport. Mam nadzieję, że mój czas poświęcony tej stronie nie pójdzie na marne!

Jedna myśl na temat “Czy Ty też mówisz z błędami?

  1. No tak, mi też się czasami zdarza, żeby palnąć jakąś głupotę 😛

Dodaj komentarz

Imię *
E-mail *
Strona www