Friedrich Schiller – wielki poeta

friedrich-schiller-poetaUrodził się 10 listopada 1759 roku w Marbach. Był synem felczera J.C. Schillera oraz Elżbiety. Jego dzieciństwo nie było łatwe, gdyż byli biedną rodziną. Jednak mimo tego mógł uczęszczać do szkół.

W wieku 13 lat zaczęła się jego fascynacja do pisania, gdzie napisał pierwsze wiersze oraz dramaty. Studiował medycynę i prawo. W Niemczech nazywano go Szekspirem, gdyż stworzył sztukę „Zbójcy”, dzięki której zaistniał. W 1780 roku pracował jako lekarz pułkowy w Stuttgarcie. Jednak dzieło „Zbójcy” doprowadziło do tego, że 1781 roku w Mannheim został aresztowany i miał zakaz publikowania wszelkich innych prac. Przez to wyjechał do Weimaru. W 1789 roku wykładał historię i filozofię w Jenie. Wówczas pisał jedynie prace historyczne. Rok później ożenił się z Charlottą von Lengefeld, z którą miał czworo dzieci, dwóch synów i dwie córki. Jednak szybko jego stan zdrowia zaczął się pogarszać. W 1792 roku otrzymał obywatelstwo Republiki Francuskiej. Zmarł 9 maja 1805 roku w Weimar.

The following two tabs change content below.

Pio3rek

Hej! Jestem pasjonatem języka niemieckiego. Mimo iż nie ukończyłem studiów związanych z germanistyką - niemieckiego uczę się od ponad 10 lat! W wolnym czasie lubię pływać i uprawiać sport. Mam nadzieję, że mój czas poświęcony tej stronie nie pójdzie na marne!

Dodaj komentarz

Imię *
E-mail *
Strona www