Hannah Arendt – zło jest całkowicie banalne
Hannah Arendt jest dramatem biograficznym powstałym w 2012 roku w koprodukcji francusko – luksembursko – niemieckiej. Reżyserką jest Margarethe von Trotta.
Główna bohaterka jest postacią niezwykłą i fascynującą, jednak nie wolno nam się z nią do końca identyfikować. Z filmu można zaobserwować jej ruch myśli. Hannah jest wielką myślicielką, filozofką, oraz intelektualistką. Ma za sobą trudną przeszłość, gdzie ledwie uszła z życiem, gdyż żyła w czasach nazistowskiego terroru. Jest silną osobowością poszukującą prawdy, którą uważa za jedyne istniejące dobro.
Z filmu dowiadujemy się, że w czasach młodzieńczych zakochana była w wielkim myślicielu, który niestety nie odwzajemnij jej uczucia. Napisała tekst, w którym opisała Adolfa Eichmanna jako masowego ludobójcę, zbrodniarza. Większość ludzi uznała to za fakt, iż chciała ona oczyścić go w ten sposób z zarzutów. Wtedy narodziła się w jej głowie myśl, że zło jest banalne i rodzi się z nieobecności daru myślenia a nie z szatańskiego wpływu na człowieka.
Hannah jest postacią inspirującą…
Sądzę, że Margerethe posłużyła się postacią Hannah w celu wgłębienia się w masę rozważań nad naturą człowieka, gdyż jest to osoba walcząca za wszelką cenę o swoje zdanie. Jak zauważyłam jest wiele zwolenników jak i przeciwników tego filmu, ponieważ nie każdy zgadza się z jej poglądami. Moim zdaniem jest ona ciekawą postacią, którą po części warto jest naśladować, gdyż uczy nas odwagi i walki o własne „ja”, oraz że warto jest walczyć o własne zdanie do końca.
Pio3rek
Ostatnie wpisy Pio3rek (zobacz wszystkie)
- Jak bezpiecznie jeździć w zimie? - 19 lipca 2018
- Friedrich Schiller – wielki poeta - 21 maja 2017
- Johann Wolfgang Goethe, największym poetą Niemiec - 21 maja 2017