Jak bezpiecznie jeździć w zimie?

Zima to bardzo ciężki okres dla kierowców. Nie chodzi tu tylko o odsnieżenie samochodu przed jazdą ale przede wszystkim o warunki panujące na naszych drogach. A warunki są naprawdę różne. Drogi śliskie, często zasypane śniegiem, miejscami lód to tylko niektóre warunki jakie możemy spotkać na drodze. Często jest tak, że drogowców zaskoczy zima a my przecież musimy w jakiś sposób dotrzeć do celu.

Niestety w takich warunkach również musimy dojechać do pracy, szkoły czy gdzieś dalej. Jazda w wtedy wymaga szczególnej ostrożności i spokoju. Czy każdy z nas potrafi poradzić sobie z jazdą w takich warunkach?

Na co zwrócić uwagę?

Niestety w zimie wielu z nas nie chce się wstawać rano. Zimno, mróz i często opady śniegu a tu jeszcze trzeba wcześniej wstać, żeby przygotować odpowiednio samochód do jazdy. Trzeba go odśnieżyć, oskrobać tak aby widoczność była najlepsza.

Włączając się do ruchu trzeba być ostrożnym i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Gdy nikt nie jedzie z tyłu za nami to dobrze jest sprawdzić hamowanie, żeby sprawdzić warunki na nawierzchni. Bardzo niebezpieczne na drodze jest błoto pośniegowe, bo często pod nim jest lód. Dlatego jeżdząc w takich warunkach najlepiej zachować większy i bezpieczniejszy odstęp. Manewr wyprzedzania w warunkach zimowych należy robić bardzo ostrożnie.

Nie można nagle dodawać gazu , bo może to spowodować poślizg. Jeśli mamy możliwość wypróbowania wyjścia z poślizgu na jakimś placu to skorzystajmy z tego. Jeśli nie potraficie panować na autem w takich warunkach i nie macie gdzie wypróbować swoich sił poza drogą to polecam kursy doszkalające w szkole bezpiecznej jazdy http://driveracademy.pl Takie kursy to super sprawa dla tych co boją się wsiąść za kierownicę w warunkach zimowych.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Wiadomo, że świeży śnieg jest bezpieczniejszy od ubitego, dlatego gdy zaczyna sypać nie musimy zwalniać, bo tamujemy w ten sposób ruch i zmuszamy innych do ryzykownego wyprzedzania.

Jeżdząc w warunkach zimowych musimy pamiętać, że droga hamowania jest dłuższa niż w lecie, dlatego trzeba zachować odstęp od samochodów i nie hamować gwałtownie. Dojeżdzając do skrzyżowania hamuj silnikiem redukując biegi.

Nigdy nie jedź na luzie, bo samochód może stracić przyczepność.

Zima to taki sprawdzian naszych umiejetności i przygotowania do jazdy. Dobry kierowca w zimie będzie jeździł ostrożniej i wolniej. Będzie panował nad samochodem i będzie zachowywał margines bezpieczeństwa. Ale umiejętności są zbyt małe i nie czujemy się pewnie za kierownica to lepiej skorzystać ze szkoły w której nauczymy się bezpiecznej jazdy w różnych warunkach drogowych.


Artykuł powstał dzięki http://driveracademy.pl 🙂

The following two tabs change content below.

Pio3rek

Hej! Jestem pasjonatem języka niemieckiego. Mimo iż nie ukończyłem studiów związanych z germanistyką - niemieckiego uczę się od ponad 10 lat! W wolnym czasie lubię pływać i uprawiać sport. Mam nadzieję, że mój czas poświęcony tej stronie nie pójdzie na marne!

Dodaj komentarz

Imię *
E-mail *
Strona www