Johann Wolfgang Goethe, największym poetą Niemiec

johann-wolfgang-goethe-zawody-milosneGoethe uważany był za największego poetę nie tylko Niemiec, ale całego świata. Urodził się w 1749 roku we Frankfurcie nad Menem. Jego rodzina była bardzo zamożna. Był synem Johanna Caspara Goethego oraz Cathariny Elisabeth z domu Textor. Z wyjątkiem jednej siostry, rodzeństwo Goethego zmarło wcześnie. W 1758 roku Johann zachorował na ospę. Studiował prawo na uczelni w Lipsku oraz Strasburgu. Następnie wyjechał na praktykę adwokacką do miejscowości Wetzlar. Tam w 1772 roku poznał Charlottę Buff oraz jej narzeczonego Christiana Kestnera.

Historia miłości do tej kobiety zainspirowała go do napisania utworu „Cierpienia młodego Wertera”. Gdy powieść ta się ukazała, postanowił całkowicie oddać się pisaniu. Oprócz samego pisania pełnił on jeszcze funkcję radcy dworu oraz rezydenta Izby Finansów. W listopadzie 1775 roku Goethe poznał wiele starszą od siebie, bo aż o siedem lat kobietę, w której się zakochał do szaleństwa i co udokumentował w 1600 listach o miłosnych. Ciężko znosił w swym życiu zawody miłosne i tak po rozstaniu z Anną Cateriną w 1768 roku popadł w ciężką chorobę psychiczną oraz ogromny kryzys zdrowotny. W tym samym roku prawie umierał na chorobę płuc, jednak zmarł 22 marca 1832 roku w Weimar.

The following two tabs change content below.

Pio3rek

Hej! Jestem pasjonatem języka niemieckiego. Mimo iż nie ukończyłem studiów związanych z germanistyką - niemieckiego uczę się od ponad 10 lat! W wolnym czasie lubię pływać i uprawiać sport. Mam nadzieję, że mój czas poświęcony tej stronie nie pójdzie na marne!

Dodaj komentarz

Imię *
E-mail *
Strona www