„Lore „ wielka egoistka?

„Lore” Cate Schortland jest filmem, którego akcja zaczyna się końcem drugiej wojny światowej. Autorem tej opowieści jest Susan Sontag, Opowiada ona o historii młodej Niemki Hannelore, która głęboko wierzyła w idee Hitlera, nazistów i antysemityzm. Jednak jako już nastolatka musiała żyć w nieco innej rzeczywistości, w której aby przetrwać należało redefiniować dawniej wyznawane idee. „Lore” jest historia o drastycznym wyrywaniu ideologii z serc małych dzieci.

Ludzie ludziom zgotowali ten los?

Cały ten film przypomina mi trochę opowieść o życiu w obozach koncentracyjnych, gdzie wpajano i narzucano ludziom własne prawa, a ten kto się do nich nie podporządkował, musiał zginąć. W tej opowieści również wyraźnie widać bunt nastolatków, którzy za dziecka mieli wpajane przez rodziców tradycje, których w późniejszym życiu nie chcieli przestrzegać. Pragnęli żyć po swojemu, jednak nie wiedzieli co właściwie jest słuszne i prawdziwe. Odcinali się od świata, gdzie rządzi nienawiść i pogarda, czy pielęgnowanie społecznych nierówności.

Główna bohaterka Lore w pewnym momencie życia została praktycznie sama, ponieważ jej rodziców oraz czworo rodzeństwa uwięziono i została jej jedynie babcia, do której pragnęła się dostać, przemierzając Niemcy. Na swej drodze spotkała Thomasa, który posiadał żydowskie papiery, jednak jej zasady, którymi karmiono ją od najmłodszych lat nakazują, aby traktowała młodzieńca jak zwykłego śmiecia i popychadło…W tym momencie pojawia się wątek z zabarwieniem lekko erotycznym. Polecam oglądnąć ten film, w którym można się dowiedzieć, jak Niemcy traktowali ludzi w czasie wojny, jak i po niej.

The following two tabs change content below.

Pio3rek

Hej! Jestem pasjonatem języka niemieckiego. Mimo iż nie ukończyłem studiów związanych z germanistyką - niemieckiego uczę się od ponad 10 lat! W wolnym czasie lubię pływać i uprawiać sport. Mam nadzieję, że mój czas poświęcony tej stronie nie pójdzie na marne!

Dodaj komentarz

Imię *
E-mail *
Strona www