Moje prognozy: Rynek pracy w Niemczech 2017-2020

Wszyscy jesteśmy świadkami Brexitu i spadku funta grubo poniżej 5 złotych (obecnie 4,83 pln). Na bloombergu (stacji TV dla inwestorów) mówią o długim powrocie gospodarki na właściwe tory oraz o niebezpieczeństwach, które czekają Wielką Brytanię. Z tego też względu z perspektywy pracownika, który obserwuje od jakiegoś czasu duży przypływ pracowników do Niemczech (w mojej branży średnio od początku 2013 roku), chciałbym porozmawiać z wami o moich prognozach z perspektywy pracownika na 2017-2020 w Niemczech.

Przypływ nowych ludzi

To jest chyba oczywiste, skoro funt traci ponad 1,3 zł dodatkowo przy osłabiającym się złotym!! W sytuacji gdzie euro drożeje i kosztuje 4,3 pln, zaś zarobki w Niemczech są średnio większe o 200 euro (w UK najniższą zarabia masę osób, czyli 1000 funtów) powoli opłacać się będzie coraz większej liczbie osób jechać do Niemczech. Jak dużo? Pewnie zanim się to wszystko skończy to koło 3 mln nowych pracowników (bo mimo wszystko j. niemiecki jest trudny do opanowania, a są kraje w których w ogóle się go nie uczą tak więc ni będzie to sytuacja jak w Irlandii).

Kto na tym traci?

Oczywiście my… Zarabiający ciut ponad najniższą krajową. Jak by nie było to przecież wykształceni ludzie w każdym państwie zarabiają dużo, a kto jedzie za granicę? Ten kto zarabia maks. ciut ponad najniższą krajową, albo właśnie nią. Ja się oczywiście temu nie dziwię, ale domyślam się, że teraz przez dłuższy czas nie dostaniemy widocznych podwyżek.

Jakie są wasze przeczucia?

Skoro wiecie co ja na ten temat myślę, to napiszcie mi w komentarzach jakie są wasze odczucia. Kto wie może w końcu wrócimy do Polski co?! Hah 😉 Zobaczy się i rzecz jasna fajnie by było. Piszcie w komentarzu jak tam przeczuwacie z pracą 😀

The following two tabs change content below.

Pio3rek

Hej! Jestem pasjonatem języka niemieckiego. Mimo iż nie ukończyłem studiów związanych z germanistyką - niemieckiego uczę się od ponad 10 lat! W wolnym czasie lubię pływać i uprawiać sport. Mam nadzieję, że mój czas poświęcony tej stronie nie pójdzie na marne!

Dodaj komentarz

Imię *
E-mail *
Strona www