„Życie na podsłuchu” – żyj zawsze własnym życiem, a nie cudzym…

Życie na podsłuchu „ to niemiecki film z 15 marca 2006 roku, w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarcka. Czas jego trwania to 137 minut. Premiera ukazała się 26 stycznia 2007 roku. Jest to dramat pokazujący życie ludzi w NRD lat 80- tych. Każdy z pewnością wie jak wyglądało życie w tamtych czasach w kraju niemieckim socjalistycznego bloku. Film ten pokazuje nam mroczną stronę tej rzeczywistości, gdzie akcja rozgrywa się w środowisku agentów Stasi. Zajmowali się oni inwigilacją ludzi, zwłaszcza tych, którzy głęboko byli związani z Kościołem, czy sztuką. Sam reżyser mając zaledwie 32 lata miał przyjemność dotknięcia tematu, który to w Niemczech wywołał ogromną lawinę. Zaczęły toczyć się dyskusje, gdzie każdy miał odmienne zdanie w tym temacie.

Bohaterowie muszą wybierać między dobrem a złem…..

zycie-na-podsluchuTragizm bohaterów polegał na tym, że stawiany byli oni przed ciężkimi wyborami, które nie zawsze były słuszne. Jednym z takich postaci jest samotnik agent Gerd Wiesler. Musi on żyć życiem innych ludzi. Dramat zaczyna się wówczas, gdy zakochuje się w podsłuchiwanej artystce. Drugą postacią jest także aktorka Christa-Marie Siegler, która w natrętny sposób była adorowana przez tamtejszego ministra, który potem ją szantażował. Kolejną jest pisarz, który musi zgadzać się na różnego rodzaju kompromisy, czy patrzeć na zdradę kobiety, którą kocha, aby móc tworzyć… W pewnym momencie filmu widzimy wielką odmianę zakochanego Wieslera, który jak się okazuje dla miłości gotowy jest zrezygnować z własnych ideałów, oraz poświęcenia samego siebie. Sam film pokazuje dramat trzech głównych bohaterów, którzy musieli żyć w tamtym systemie, czy im się to podobało, czy też nie. Ciekawy film niemiecki, pokazuje życie jakie musieli wieść obywatele tego kraju w tamtych dramatycznych czasach, które również dla nas Polaków są bolesnym wspomnieniem.

The following two tabs change content below.

Pio3rek

Hej! Jestem pasjonatem języka niemieckiego. Mimo iż nie ukończyłem studiów związanych z germanistyką - niemieckiego uczę się od ponad 10 lat! W wolnym czasie lubię pływać i uprawiać sport. Mam nadzieję, że mój czas poświęcony tej stronie nie pójdzie na marne!

Dodaj komentarz

Imię *
E-mail *
Strona www